Nagyon jó, részletes leírás! Köszönjük.:)
Mivel kovászolásról írok, az alapanyagok lehetnek különbözőek.
A leírásomban ismertetem az uborka, cukkini, patisszon, zöld paradicsom, dinnyehéj, káposzta kovászolását.
5 literes üveg használatát ajánlom, de lehet kisebb üveget is használni. Segédanyagok a kovászoláshoz a kapor (friss, vagy szárított) kakukkfű, csombor, zellerszár, bazsalikom, fokhagyma, gyöngyhagyma, vagy negyedbe vágott lila, ill. vöröshagyma, csilipaprika. Nagyon lényeges a só mennyisége. A feltöltéshez használt meleg vízhez literenként 1 evőkanál. Ízlés szerint tehető bele szemes bors, mustármag, esetleg babér.
Az idei nyár, kedvező időjárása, valamint Barátaim, Rokonaim adakozó kedve, nem utolsó sorban saját kiskertem bőséges termése, arra ösztönzött, hogy ne hagyjak semmit kárba veszni. Június elejétől számtalanszor kovászoltam uborkát, dinnyehéjat, cukkinit, zöld paradicsomot, és patisszont. Kipróbáltam a hagyományos kenyeres, és kicsit alternatívabb krumplis eljárást is. Kovászoltam különböző fűszernövények hozzáadásával, úgy mint: kapor, kakukkfű, csombor, zellerszár, bazsalikom, csili, fokhagyma, újhagyma, gyöngyhagyma, lilahagyma. Ízlés szerint adható még, szemesbors, mustármag, babér is. Ami minden üvegnél közös volt. A kapor, eleinte frissen, később az erre a célra készült, méretekre vágott szárított kaporszár. Mindegyik üvegbe került fokhagyma is. Minden kovászolásnál közös volt a hozzáadott só mennyisége is. Ez a rátöltött meleg vízhez literenként 1 púpos evőkanál só. Általában gazdaságosan használtam ki az üvegek befogadóképességét, így kb. 1,8 liter víz kellett egy 5 literes üveghez. Tehát szűk 2 evőkanál só üvegenként. Ha véletlenül nem lett tele az üveg, nem estem kétségbe, mert a hiányt más az elején említett zöldséggel pótoltam. Ha kenyérrel kovászoltam, a tetejére, ha krumplival, az aljára, közepére, és a tetejére is került a tejsavas erjedést megindító kenyérből, krumpliból. A többi az időjárás kegyeire volt bízva. Idén minden üveg szépen megérett 2 - 4 nap alatt. A krumplival kovászolt zöldségfélék leve kevésbé volt zavaros. Nem kellett szűrni, iható, hűtve kifejezetten jó hűsítő. Egyik eljárással kovászolt mű tartósságáról sem volt alkalmam megbizonyosodni, mert a megromlás idején belül elfogyott. Azt olvastam, hogy a krumplival készült, kicsit tartósabb. A levét szűrés nélkül vissza lehet önteni rá, és hűtőben több hétig is eltartható. Bátran biztatok mindenkit a fűszernövények felhasználására is. A kapor mellé minden esetben tettem valami más friss fűszernövényt is. Szárított morzsolt fűszert nem javaslok. A kaporral jól harmonizál a kakukkfű, a csombor (borsikafű), bazsalikom, és a zellerszár. A zellerszárat szintén lehet szárítani. Mindenki ízlésétől függően kerülhet bele fokhagyma, gyöngyhagyma, vagy negyedbe vágott lilahagyma. Na és a csili. Minden üvegbe tettem. Hol többet, hol kevesebbet. A saját termésű samba (1-1,5 cm), strombolin (2 cm), csiliből 1, max. 2 került egy üvegbe. A gyengébb fajtákból lehet több is. Mindenkinek ajánlom, hogy a fűszernövényeket több rétegben adják hozzá, a jobb íz miatt.
A kovászolás folyamán a zöldségfélék kicsit veszítenek térfogatukból, ill. ahogy megszívják magukat, könnyebbé vállnak, ezért igyekeznek az üveg felszínére. Javaslom tehát, az üveg megrakása végeztével a tartalom leszorítását. Ez megoldható akár a méretre vágott erőteljesebb kapor szárakkal, vagy az erre a célra, közepes erősségű műanyag fagyis, vagy más élelmiszeres doboz tetejéből kivágott kereszttel. Ez utóbbi többször is felhasználható. Az üvegek alá minden esetben tegyünk tányért, vagy tálcát, mert az erjedés során a lé túlcsordul az üveg tetején. A vizet minden esetben pótoljuk!
Néhány nap izgalom után pedig nyugodtan szüretelhetünk. Idén még nem került sor a kovászolt káposzta elkészítésére, valamint egyik specialitásomat, a hasábra (batonra) vágott sárgarépával együtt kovászolt zöld paradicsomot sem kóstoltam meg. Az utóbbinak, egyszerű magyarázata, hogy még nem volt annyi felesleges paradicsomom. De ami késik, nem múlik. Remélem szeptember végéig, még nagyon sok kovászolni valóm lesz, és az időjárás is kegyeibe fogad!
Mindenkinek javaslom, tehát ezt az ősi eljárást, és biztatok, hogy akár a saját tapasztalataimat használva, vagy az általuk ismert kipróbált receptet követve, kovászoljanak bármit. Jó munkát, jó étvágyat!
Filmemet az alábbi linken megtekinthetitek:
Sütés / főzés tudományát, ötletét örökítse meg, helyezze el receptjeit.
Recept mellé fotó.
Vegyen részt folyamatos havi díjazáson.
Itt könnyen megtanul főzni.
Az itt kezelt adatok bármilyen felhasználására az 1992. évi LXII tv ide vonatkozó rendelkezései az irányadóak, illetve a 1996 LVII. tv.: A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 6§.