2 tojás
10 dkg cukor
0,75 dl olaj
0,75 dl tej
17,5 dkg liszt (ebből 2 ek kakaó volt)
1/2 cs sütőpor
Csokikrém:
4 tojás
20 dkg cukor
1 ek kakaópor
10 dkg étcsokoládé
25 dkg margarin
4 dkg cukor a tojáshabhoz
A torta díszítéséhez:35 dkg piros színű marcipánmassza, 2 gyertya, csokoládédara.
2x sütöttem meg a piskótát, mert egy 26 cm-es formára volt szükség. Az eredeti recept 24-25 cm tortára vonatkozik.
1. A cukrot kimérjük, keverőtálba tesszük, ráöntjük a tejet és az olajat. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgákat a cukros tejes tálba tesszük,
2. a fehérjéket másik keverőtálba, teszünk hozzá pár csepp citromlevet, csipet sót, ezekkel hamarabb keményszik a habunk. Jó, ha a tojás szobahőmérsékletű.
3. A kakaót átszitáljuk, rámérjük a lisztet, rátesszük a sütőport, összekeverjük.
A tojáshabot felverjük, mikor már elég kemény hozzá adjuk a 4 dkg cukrot, ezzel jó kemény habbá verjük.
Az olajat, cukrot, tejet, tojássárgát szintén kicsit elkevertjük, majd hozzá adjuk a kakaós lisztet, ezzel jól kidolgozzuk, (mixerrel 2-3 perc), majd utána már csak a mixer villáival, vagy egy kézi habverővel bele forgatjuk a habot is. Nem kell annyira óvatosan, mint a piskótánál, de azért agyon ne gyötörjük.
Egy 26 cm-is tortaforma alját kibélelünk papírral, (nem kenem semmivel a forma oldalát, jobban rá tud tapadni a tészta, egyenletesebben sül. mikor beleteszem a masszát a formába még fel is húzogatom kicsit az oldalára, kicsit homorú alakot adva felszínének), majd 175 fokos sütőbe toljuk, kb 25-30 percet sütjük, de ez sütőfüggő. Tűpróbát végezzünk.
A krém elkészítése:
Sütéskor mégis domború lett egy kicsit. Jelen esetben ennek még örültem is, mert az egyik domború lap pont szép lett a katica hátának, míg a másikat egyenesre tudtam vágni. Egymásra tettem a két lapot és a potrohot kialakítottam. A „hulladékból” lett a fej.
A fejhez összemorzsoljuk a tésztaforgácsot, és 1-2 kanál sárgabaracklekvárral összedolgozzuk. Nem szükséges mást hozzáadni, mert a tészta ízes.
Nem szerettem volna szétdarabolni a tortát, mert úgy gondoltam, hogy így szebb lesz, és szebben szeletelhető.
Először betöltöttem a tortát, egy keveset kívülre is kentem a csokikrémből. Azért is esett erre a krémre a választás, mert a tejes krémet nem szereti a marcipán.
A „klasszikus” csokimázzal bevonjuk a katicatestét és a fejet. Vaj helyett 2-3 kocka jó minőségű csokoládéval tesszük selymessé, és langyosra hűtjük keveréssel. Szórhatunk rá egy kis csokidarát.
Pár óra állás (vagy egy éjszaka) után szépen elsimítottam egy nedves késsel. Ekkor sokkal könnyebb elsimítani, mint mikor még lágy a krémünk.
Mielőtt marcipánnal bevonnánk a tortát jó, ha legalább egy éjszakát áll a hűtőben, kemény krémre könnyebb a fondandtot rátenni, rásimítani.
A marcipánt megdolgozzuk, hogy jól formálható legyen. Mindig 2 nylon nyújtom ki, könnyen fordítható, állagát nem torzítjuk porcukorral, keményítővel, margarinnal. A kinyújtott, kerek marcipán bőven fedje a tortát. Középen egyenesen elvágjuk. Erre kiválóan alkalmas a pizzavágó, mert a marcipán nem gyűrődik, húzódik. Fólia vagy gumikesztyűt húzunk, és így tudjuk megfogni a marcipánt ujjlenyomat nélkül ráhelyezni a tortára. Rásimítjuk. Ekkor már a tortatálra kell helyezni a katicát és a fejet olvasztott csokoládéval rögzíteni.
A legkisebb pogácsa-szaggatóval bejelöltem a pöttyök helyét. A marcipán karikákat nem távolítottam el, hogy ne roncsoljam a művet. Inkább egy kis „várárok” marad a pötty körül. Ha folyna a csokipötty, akkor segít megállítani. A csokoládé sűrűségét be kell állítani, és ne legyen meleg, csak még tudjon folyni. Hűvös helyen hagyjuk pihenni, rögződni.
Tálalás előtt helyezzük fel a csápot. Nálunk ez 2 gyertya volt aktuálisan.
Sütés / főzés tudományát, ötletét örökítse meg, helyezze el receptjeit.
Recept mellé fotó.
Vegyen részt folyamatos havi díjazáson.
Itt könnyen megtanul főzni.
Az itt kezelt adatok bármilyen felhasználására az 1992. évi LXII tv ide vonatkozó rendelkezései az irányadóak, illetve a 1996 LVII. tv.: A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 6§.