Hozzávalók 25-30 dkg sajthoz
a natúr változathoz:
2 l lehetőleg házi, zsíros tej
0.5 dl 10%-os ételecet
az ízesítéshez:
4 kávéskanál só
friss vagy szárított fűszerek
A tejet - lehetőleg vastag talpú edényben - felforraljuk. Közben egy szűrőt laza szövésű anyaggal bélelünk, és magasabb tál fölé helyezzük. Amikor a tej forrni kezd, kanalanként, óvatosan kevergetve beleöntjük a savanyító anyagot. Addig folytatjuk, amíg a sárgászöld színű savót meg nem látjuk, a fehér rész pedig túrószerűen össze nem áll. Akkor az edényt letakarjuk, és 15 percig állni hagyjuk, majd a túrós részt leszűrjük.
Amikor már kissé hűlt (nehogy megégessük vele a kezünket!), az anyagot a sarkoknál összefogjuk, és kissé kipréseljük a lét, majd a tetejét kicsit megnyomkodva, hagyjuk teljesen kihűlni. (Azóta már úgy is csináltam, hogy az anyagot a sarkainál összekötöztem, és fakanálra lógatva hagytam kb. fél-egy órát csöpögni, úgy is jó.)
Egy-két órára hűtőbe tesszük, és máris használhatjuk, de több napig eláll. Fogyaszthatjuk így magában, kenyérrel (vagy anélkül;)), zöldségekkel, de süthető, grillezhető is, mert hő hatására nem olvad el!! A savósajt sok indiai étel nélkülözhetetlen alapanyaga.
Készíthetünk belőle ízesített változatokat: sima sósat vagy lila hagymás, köményes, snidlinges, zöld fűszeres (oregánós, bazsalikomos, kapros, stb.) panírt is. Ezek úgy készülnek, hogy amikor már majdnem forr a tej, akkor 4 kávéskanál sót szórunk bele, valamint 1 kávéskanál szárított illetve tetszés szerinti mennyiségű aprított zöld fűszert vagy egy kisebb fej apróra vágott hagymát. A továbbiakban az előzőben leírtak szerint járunk el.
Sütés / főzés tudományát, ötletét örökítse meg, helyezze el receptjeit.
Recept mellé fotó.
Vegyen részt folyamatos havi díjazáson.
Itt könnyen megtanul főzni.
Az itt kezelt adatok bármilyen felhasználására az 1992. évi LXII tv ide vonatkozó rendelkezései az irányadóak, illetve a 1996 LVII. tv.: A tisztességtelen piaci magatartás és versenykorlátozás tilalmáról szóló 6§.